Incursiune în Lumea Fascinantă a Japoniei

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

~ Mancarea Japoneza ~

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Yoruichi
Admin

Data de inscriere : 04/05/2010
Varsta : 31
Localizare : Iasi

MesajSubiect: ~ Mancarea Japoneza ~   Sam Mai 08, 2010 5:34 pm

Japonezii sunt considerati un exemplu de longevitate, iar acest lucru este atribuit adeseori mancarii pe care acestia o consuma, renumita a fi una foarte sanatoasa. O alta idee preconceputa legata de mancare a dus la interpretarea ca inventivitatea japonezilor in materie de tehnologie s-ar datora faptului ca inteligenta le este stimulata de consumul ridicat de peste!... Nu ne vom lansa aici la o analiza din punct de vedere medical a bucatariei japoneze, pentru ca meritele in aceasta privinta le-au fost deja semnalate. In schimb, vom incerca sa va prezentam in ce constau unele specialitati ale bucatariei japoneze, precum si unele ingrediente specifice, care din pacate inca nu se gasesc prea usor pe piata romaneasca. Veti fi poate surprinsi sa aflati ca binecunoscutul sushi se gateste intr-o multime de feluri, fiind probabil mancarea japoneza cu cele mai variate moduri de preparare. La fel ca in orice alta bucatarie traditionala exista si specialitati de desert si de bauturi, iar la acest capitol, bucataria japoneza nu duce lipsa, fiind chiar celebra mai ales pentru ceaiul verde cu okashi si sake.

Cine a avut experienta de a manca preparate japoneze stie ca aspectul este foarte important; aceeasi atentie pentru detalii se manifesta si aici ca si in alte aspecte ale culturii japoneze. Daca sunteti familiarizati doar cu bucataria chinezeasca nu va lasati inselati de impresia ca stiti totul despre bucataria asiatica; bucataria japoneza este o experienta complet diferita.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japonia.forumulmeu.ro
matsumoto

Data de inscriere : 14/06/2010
Varsta : 22

MesajSubiect: Re: ~ Mancarea Japoneza ~   Lun Iun 14, 2010 11:18 pm

pai nu prea am avut tangenta cu bucataria japoneza dar am cateva retete...pot sa fac topicuri si sa le postez ? ^^
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Yoruichi
Admin

Data de inscriere : 04/05/2010
Varsta : 31
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: ~ Mancarea Japoneza ~   Lun Iun 14, 2010 11:31 pm

Poti sa faci... Numai sa fie bune retele...Ca am de gand sa incerc si eu cateva Confetti
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japonia.forumulmeu.ro
matsumoto

Data de inscriere : 14/06/2010
Varsta : 22

MesajSubiect: Re: ~ Mancarea Japoneza ~   Lun Iun 14, 2010 11:56 pm

ok pai sa le caut si incep si postez cred ca diseara pe la 9 acum trebuie sa ies -.- si rugati-va sa nu fie furtuna ca aseara -.-
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ~ Mancarea Japoneza ~   Astazi la 8:36 am

Sus In jos

~ Mancarea Japoneza ~
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Japonia de Azi :: Mancarea Japoneza-
Mergi direct la: